Přihlásit se k odběru zdroj Stavebnictví Stavebnictví
Zpravodajství, odborné články, odpovědi na časté dotazy a další praktické informace
Aktualizace: 1 hodina 50 min zpět

V Neratově otevřou před Vánoci nový most

St, 12/18/2019 - 00:00
Obnovený Jánský most přes Divokou Orlici v Neratově v Bartošovicích v Orlických horách se oficiálně otevře v pátek 20. prosince. Spojí Neratov s Polskem. Sdělili to zástupci Královéhradeckého kraje. Vybudování dřevěné lávky pro pěší a cyklisty spadá do projektu Česko-polská Hřebenovka - východní část.

Nad Labe u Valů stavbaři vysunují část konstrukce nového mostu

St, 12/18/2019 - 00:00
Nad řeku Labe mezi obcemi Mělice a Valy 13. prosince stavbaři začali vysouvat první část montované konstrukce nového mostu. Nahradí původní poválečný most, který již dnešním potřebám automobilové dopravy nepostačuje. Neobvyklou podívanou sledovaly desítky lidí.

V Prešově začala demolice domu, který poškodila exploze plynu

Út, 12/17/2019 - 00:00
Deset dnů po explozi zemního plynu a následném požáru ve dvanáctipatrovém domě v Prešově na východním Slovensku začali dnes dopoledne pracovníci české firmy Cannoneer group s pomocí speciální techniky rozebírat horní podlaží budovy. Podle hasičů si výbuch vyžádal osm lidských životů, z toho jedna osoba je ale stále nezvěstná a její pozůstatky se patrně nacházejí v poničené budově.

Ministerstvo: Ztráta z paralýzy stavebních úřadů může být 204 mld

Út, 12/17/2019 - 00:00
Případný pokles stavebních řízení na polovinu během přeměny stavebních úřadů může pro ekonomiku znamenat ztrátu až 204 miliard korun, tedy 3,5 procenta HDP. Tvrdí to studie ministerstva vnitra zaměřená na institucionální část reformy stavebního řízení, kterou má ČTK k dispozici. Podle nového stavebního zákona, který je v připomínkovém řízení, by měla v Česku vzniknout dvoustupňová povolovací soustava v čele s Nejvyšším stavebním úřadem, pod nímž mají vzniknout krajské stavební úřady, které budou mít v obcích pobočky. Nyní je v ČR 730 stavebních úřadů.

V Bohunicích zahájil provoz most s diagnostickým systémem

Út, 12/17/2019 - 00:00
Po mostu v Bohunicích na Prachaticku se speciálním diagnostickým systémem mohou od 13. prosince jezdit auta. Podle autora projektu jde o světový unikát. Diagnostický systém bude automaticky informovat o stavu mostu. Znamená to, že například upozorní dispečink na možnou námrazu na vozovce nebo na poškození konstrukce, řekl autor projektu Roman Fojtík z Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava.

Miliardová oprava Státní opery je u konce, otevře se 5. ledna

15 hodin 9 min zpět
Generální rekonstrukce budovy Státní opery v Praze, která stála 1,3 miliardy korun a trvala necelé tři roky, je u konce. Po kolaudaci, která začala 5. prosince, nyní Národní divadlo oficiálně převezme stavbu od stavební firmy Hochtief CZ a do nových prostor se začnou stěhovat umělci. Dne 15. prosince to řekl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Státní opera se otevře na začátku ledna.

Návrh SPD zrušit daň z nabytí nemovitosti vláda zřejmě odmítne

15 hodin 9 min zpět
Návrh poslanců SPD na zrušení daně z nabytí nemovitosti se od vlády zřejmě dočká odmítnutí. Vyplývá to z návrhu stanoviska pro pondělní jednání vlády. V připomínkovém řízení se návrh setkal s odmítavým postojem ministerstva financí i s výhradami ministerstva vnitra. Poslanci SPD chtějí zrušením daně snížit náklady na pořízení nemovitosti. Obě ministerstva však poukazují na to, že zrušení daně by připravilo státní rozpočet o víc než deset miliard korun.

Developer plánuje v Brně u Jihlavské a Osové pět výškových domů

15 hodin 9 min zpět
Olomoucký developer se jménem Západní brána chce zastavět stejnojmenné území v Brně ve Starém Lískovci mezi ulicemi Jihlavská, Osová a dálničním přivaděčem. Na dvouhektarovém území má vyrůst pět výškových domů s až 18 patry pro různý typ bydlení. Už tak hustá doprava má v okolí podle propočtů vzrůst o třetinu až polovinu, vyplývá z oznámení o záměru na Informačním portálu EIA.

V K. Varech začala roky plánovaná rekonstrukce Císařských lázní

Ne, 12/15/2019 - 00:00
V Karlových Varech 14. prosince začala rekonstrukce Císařských lázní. Oprava národní kulturní památky bude stát 828,8 milionu korun a bude trvat 3,5 roku. Roky chátrající objekt nabídne po opravě multifunkční sál, několik muzejních expozic, kavárnu, čítárnu i badatelnu.

Nejvyšší silniční most světa byl otevřen před 15 lety

So, 12/14/2019 - 00:00
Před patnácti lety, 14. prosince 2004, francouzský prezident Jacques Chirac slavnostně otevřel u jihofrancouzského Millau nejvyšší silniční most podle výšky mostní konstrukce na světě. Jeho vozovka je široká 32 metrů, vede ve výši až 270 metrů nad zemí a nejvyšší ze sedmi pylonů dosahuje výšky 343 metry, takže překonává Eiffelovu věž o 19 metrů. Most se stal nejvyšší stavbou ve Francii.

Čínská přehrada Tři soutěsky pojme přes 50 objemů Orlíku

So, 12/14/2019 - 00:00
Základní fakta o čínské vodní přehradě s elektrárnou Tři soutěsky (San-sia), největší elektrárně světa, jejíž stavba byla zahájena 14. prosince 1994.

Soutěž o chytrá města, která budou testovat 5G technologie, zná své vítěze

Pá, 12/13/2019 - 00:00
Bílina, Jeseník, Karlovy Vary, Plzeň a Ústí nad Labem. V těchto městech budou přednostně testovat 5G technologie a jejich aplikace. Právě tyto municipality zvítězily v soutěži, kterou uspořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj (MMR). V praxi to znamená, že lidé během příštích dvou let dostanou od města, kde žijí, vybrané služby postavené na chytrých sítích 5. generace. Díky nim se v daném území například zvýší bezpečnost či bude dostupnější kultura.

Praha předloží Sněmovně návrh úprav daní souvisejících s bydlením

Pá, 12/13/2019 - 00:00
ražský magistrát využije svou zákonodárnou iniciativu a předloží Sněmovně návrh úprav daňového systému. Cílem je usnadnit lidem možnost pořídit si vlastní bydlení. Při nákupu bytů navrhuje město snížit sazbu DPH z 15 na 10 procent. Změny se týkají i daně z nabytí nemovitosti, daně z příjmu a zvýšení výnosu krajů a obcí z vybrané DPH. Návrh dnes schválili pražští zastupitelé. "Jsou to dílčí kroky jak zlevnit bydlení a pro běžného Pražana by to znamenalo zlevnění o několik stovek tisíc korun," řekla radní Hana Kordová Marvanová (ST

Deloitte: Nové byty v Praze na konci října zdražily o 6,1 pct

Pá, 12/13/2019 - 00:00
Průměrná nabídková cena volných nových bytů v Praze na konci října meziročně vzrostla o 6,1 procenta na 110.500 korun za metr čtvereční. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Deloitte, které má ČTK k dispozici. Tempo růstu je nejnižší od začátku roku 2017, kdy Deloitte začala data údaje zveřejňovat. I tak ale od poloviny roku 2015 nové byty v Praze zdražily o více než 90 procent. Jako příčiny výrazného zdražování analytici uvádějí pomalé povolování staveb, rostoucí ceny pozemků, stavebních prací a materiálů i vysoké daňové zatížení.

U Milovic možná vyroste město budoucnosti i zábavní park

Pá, 12/13/2019 - 00:00
V bývalém vojenském prostoru u Milovic na Nymbursku by mohlo vyrůst město budoucnosti a zábavní park. Kraj se ale nejdříve musí vyrovnat se společností Mladá RP, která v bývalém vojenském prostoru bourala zchátralé objekty po sovětské armádě. Částku, kterou kraj firmě zaplatí za vyrovnání, by měli v lednu schvalovat krajští zastupitelé, řekla novinářům hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

O opravu zámku Telč nikdo neprojevil zájem, lhůta je prodloužena

Pá, 12/13/2019 - 00:00
Do výběrového řízení na dodavatele rozsáhlé opravy zámku v Telči na Jihlavsku se nikdo nepřihlásil. Původní lhůta pro podání nabídek vypršela ve středu. Kvůli nezájmu dodavatelů ji Národní památkový ústav v Českých Budějovicích, který spravuje i památky na Vysočině, prodloužil do 18. prosince. ČTK to dnes řekla jeho mluvčí Markéta Slabová. Renesanční skvost čeká na obnovu za asi 240 milionů korun hrazenou především z evropských a národních dotací.

Výstavbě nádrže Vlachovice musí předcházet přeložení sítí

Pá, 12/13/2019 - 00:00
Plánované výstavbě vodárenské nádrže Vlachovice na Zlínsku musí předcházet přeložení inženýrských sítí. Povodí Moravy proto nechá vypracovat vyhledávací studii, která prověří trasy sítí a navrhne nové. V tiskové zprávě to dělila mluvčí Zlínského kraje Adéla Kousalová.

ČSÚ:Bytová výstavba v Olomouckém kraji do září vzrostla o 0,7 pct

Pá, 12/13/2019 - 00:00
V Olomouckém kraji byla za prvních devět měsíců letošního roku zahájena stavba 1671 bytů. Jejich počet se meziročně zvýšil o 0,7 procenta a byl druhý nejvyšší za posledních 11 let. Od ledna do září bylo v kraji díky vysoké rozestavěnosti dokončeno rekordních 1614 bytů. Ve srovnání s loňskem jich bylo o 62,7 procenta více. ČTK informaci získala z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Poškozený dům v Prešově bude po explozi rozebírat česká firma

Čt, 12/12/2019 - 00:00
Horní podlaží dvanáctipatrového obytného domu v Prešově na východním Slovensku, který minulý týden vážně poškodil výbuch plynu a následný požár, bude rozebírat česká společnost Cannoneer group. Technika by podle stávajících odhadů mohla na místo dorazit v pátek. Řekl to mluvčí radnice v Prešově Vladimír Tomek. Zastupitelstvo města na dnešním jednání rozhodlo o rozdělení peněz z veřejné sbírky na pomoc postiženým tragédií, která si vyžádala patrně osm mrtvých.

Zákon o realitním zprostředkování prošel Senátem a nyní míří k prezidentovi

Čt, 12/12/2019 - 00:00
Senát ČR 11. prosince projednal nový zákon o realitním zprostředkování a beze změny jej postoupil dále k podpisu prezidenta. Dojde tak ke zkvalitnění vztahů mezi realitními zprostředkovateli a jejich klienty a zároveň se toto podnikání přiblíží k podmínkám ostatních států EU. Cílem navrhovaného zákona je upravit a jasně vymezit vztahy v oblasti realitního zprostředkování, zejména posílit ochranu klientů realitních zprostředkovatelů. Účinný by měl být od začátku příštího roku.

Stránky